سیر تا پیاز تنظیم آنتن تلویزیون

سیر تا پیاز تنظیم آنتن تلویزیون

از گذشته تا اکنون، آنتن ها یکی از مهم ترین وسایل کاربردی از نظر کارایی هستند که این دستگاه ها را باید با بهترین کیفیت ممکن و با تاکید بر مراقبت مناسب آن ها خریداری کرد. زیرا آنتن ها باید تمام شرایط لازم برای افزایش توان دریافتی سیگنال امواج الکترومغناطیسی را داشته باشند، تا در صورت وجود نویز به درستی عمل کنند. بنابراین، کیفیت آنتن ها یک ضرورت و الزامی است. به همین ترتیب در هنگام نصب و تنظیم آنتن تلویزیون باید دقت زیادی صورت گیرد و تمام مراحلی که در ادامه مطالب به شما گفته می شود، باید بر طبق رعایت یکسری اصول و نکات کلیدی، انجام شوند.

در واقع، همه این مراحل و اتصالات برای ارسال و دریافت سیگنال ها می باشند و به نوعی مانند سیستم های پیچیده، آنها فقط می توانند با هم کار کنند. با این حال، تنظیم آنتن تلویزیون شما یک نیاز کلیدی برای دریافت و ارسال سیگنال قوی است و ما نکات مفیدی در این زمینه ارائه می دهیم. بنابراین، تا آخر مقاله همراه ما باشید.

آنتن تلویزیون چیست و تأثیر در عملکرد آن

جالب است بدانید که آنتن با نامAntenen  در سرتاسر جهان شناخته شده است، که اولین بار توسط فیزیکدان معروف بنام مارکونی اختراع و طراحی شد. علاوه بر این،Antenen  یک اصطلاح مخابراتی، مخصوص جمع آوری سیگنال ها می باشد. این به این معنی است که، سیگنال های الکتریکی را به امواج الکترومغناطیسی و در نهایت این سیگنال ها را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند. در واقع، این فرآیند بر اساس ولتاژ مصرفی، دریافت و تبدیل آنها در فرکانس تعیین شده صورت می گیرد. بنابراین، تمامی مراحل تنظیم آنتن تلویزیون باید توسط یک متخصص یا سازندگان این دستگاه انجام شود.

آنتن های تلویزیون، به عنوان ابزار اصلی برای دریافت امواج تلویزیون استفاده می شوند. همانطور که کانال های تلویزیون باید تنظیم شوند، تنظیم آنتن تلویزیون نیز باید در محل مناسب انجام شود. شایان ذکر است، بدون وجود آنتن نمی توان برنامه های تلویزیون را به درستی دریافت کرد. همانطور که مطلع هستید، آنتن ها در دستگاه هایی مانند: تلویزیون، رادیو، ماهواره، ماوس های بی سیم، میکروفون های بی سیم، تلفن همراه، دستگاه های بلوتوث و... استفاده می شوند. حائز اهمیت است دو نوع آنتن تلویزیون در سرتاسر جهان وجود دارند که در بخش زیر به آن ها اشاره می کنیم.

تنظيم آنتن تلويزيون

  • آنتن های داخلی به گونه ایی تعبیه شده اند که در بالا یا کنار تلویزیون قرار می گیرند، و توسط یک هادی فلزی پشتیبانی می شوند؛ و بهترین تصویر را در زمانی که کانال تلویزیون روشن است ارائه می دهند.

     برای خرید آنتن رومیزی کلیک کنید.

  • آنتن های خارجی که باید در فضای باز مانند: روی بالکن ها، تراس ها یا پشت بام ها نصب شوند.

برای خرید آنتن هوایی کلیک کنید.

هدف از تنظیم آنتن تلویزیون

در واقع، پس از نصب و راه اندازی آنتن، نوبت به تنظیم دستگاه با استفاده از فرکانس های پخش شده از طریق ایستگاه های تلویزیونی می باشد. که در این مرحله، هیچ الزام خاصی برای تطبیق کامل و یکنواخت این فرکانس ها وجود ندارد، اما القاء با افزودن یک یا دو خازن به آنتن حاصل می شود. با این حال، بخش مهم تنظیم آنتن تلویزیون دریافت حداکثر میزان امواج و سیگنال های رادیویی است. بنابراین، وظیفه اصلی تنظیم آنتن این است که از کاهش کیفیت و سطح سیگنال به مقدار گسترده ایی جلوگیری کند.

 به عبارت دیگر، این تنظیمات به برقراری ارتباط بهینه بین یک دستگاه گیرنده یا تلویزیون و یک سیستم پخش یا کانال تلویزیونی برای دستیابی به کیفیت صدا و تصویر قابل قبول کمک می کند. علاوه بر این، این روز ها آنتن ها از فلزات سبکی مانند آلومینیوم که به اندازه کافی رسانا هستند تشکیل می شوند. این به این دلیل است که رسانایی بالایی دارند و به امواج رادیویی اجازه می دهند به خوبی از آن عبور کنند. شایان ذکر است، طول این دستگاه تقریبا برابر با نصف طول موج تایید شده می باشد.

تنظيم آنتن تلوزيون

علت اهمیت جهت یابی آنتن تلویزیون

همه افراد تمایل دارند در مواقعی که از تلویزیون استفاده می کنند، تصاویر شفاف و صدایی رسا و با کیفیت بدون هیچ گونه اختلالی داشته باشند. اما شرایط نصب و تنظیم آنتن تلویزیون ممکن است برای برخی از افراد دشوار باشد؛ علاوه بر این، خانه های مسکونی که در طبقات بالا و فضاهای باز قرار دارند به دلیل عدم وجود موانع و اختلالات، به راحتی می توانند امواج تلویزیونی را دریافت کنند. ولی هنگامی که خانه ایی در طبقات پایین قرار گرفته است و به فضای باز دسترسی ندارد، در این صورت افراد باید از آنتن های رومیزی استفاده کنند که تنظیم این دستگاه ها کار چندان سختی نمی باشد.

 اما گاهی اوقات تداخل و همزمانی امواج مختلف در شلوغی ساختمان های شهری، باعث می شود که اغلب اوقات دستیابی به کانال ها و تنظیم آنتن با چالش های زیادی روبرو شود. بنابراین، تنظیم آنتن تلویزیون را باید در زمانی که به اندازه کافی وقت و حوصله دارید انجام دهید، تا از نتایج بهتری برخوردار شوید. اما اگر وقت کافی برای مطالعه تنظیم آنتن تلویزیون را ندارید می توانید از کارشناسان با تجربه پیکاو کالا سوال کنید تا به راحتی به شما نحوه انجام کار را توضیح دهند. حائز اهمیت است، تنها در صورتی می توانید از تلویزیون خود تصویر واضح و کیفیت صدای بالایی دریافت کنید که آنتن خود را در محل مناسب نصب کرده باشید.

مراحل نصب آنتن تلویزیون دیجیتال

افراد سالهاست از تلویزیون و رادیو استفاده می کنند، اما چالش و دغدغه هایی در رابطه با نصب و راه اندازی آنتن ها دارند. همچنین، با توجه به تنوع مدل ها و سریال های گیرنده و تنوع آنتن ها، هنوز تعداد زیادی از افراد با روش تنظیم آنتن تلویزیون و راه اندازی آن ها آشنا نمی باشند. در این قسمت از مقاله شما عزیزان به راحتی با فرآیند های مرحله به مرحله نصب آنتن آشنا می شوید. شایان ذکر است، تنظیمات آنتن در تلویزیون های اسمارت از پیچیدگی های گسترده ایی برخوردار هستند؛ که به مهارت و تخصص نیاز دارند. بنابراین، توصیه می شود برای دستیابی به نتایج بهتر، از اشخاص متخصص و آموزش دیده راهنمایی بگیرید.

نصب آنتن تلویزیون

با این حال، برای تنظیم آنتن تلویزیون باید مراحل زیر را گام به گام انجام داد:

  • در قدم اول آنتن مورد نظر خود را تهیه نمایید.
  • سپس محل نصب را انتخاب و آنتن را روی آن تنظیم کنید. این معمولاً روی دکل آنتن بالای سقف نصب می گردد.
  • مطمئن شوید که کابل فیش به درستی به کانکتور و آنتن وصل شده است و به طور کامل سالم باشد.
  • دستگاه تلویزیون خود را روشن و به بخش تنظیم آنتن تلویزیون در منوی برنامه مراجعه کنید. لطفاً توجه داشته باشید که مکان این بخش بسته به دستگاه متفاوت است، بنابراین ممکن است لازم باشد ابتدا آن را جستجو کنید و بعد از آن یک فرکانس استاندارد تلویزیون را اجرا و اعمال نمایید، تا نمودار سیگنال دریافت شده بر روی صفحه نمایان شود.
  • به طور مکرر جهت آنتن را تغییر دهید تا مناسب ترین مکان را برای دریافت سیگنال پیدا کنید.
  • آنتن را با پایه های مقاوم در جایی ثابت قرار دهید که باد آن را جابجا نکند.
  • در مرحله آخر فرکانس مورد نیاز را سرچ کرده و ذخیره کنید.

جمع بندی

همانطور که مستحضر هستید، در این مقاله به روش تنظیم آنتن تلویزیون و هدف از تنظیم آنتن تلویزیون پرداختیم. تا شما عزیزان به راحتی بتوانید آنتن مورد نظر خود را در محل مناسبی نصب و راه اندازی کنید. علاوه بر این، در هنگام تماشای تلویزیون از تصاویر شفاف و صدای با کیفیت بهره مند شوید. بنابراین، اگر در هنگام نصب با مشکلاتی روبرو شدید، با کارشناسان مجموعه ما در تماس باشید.

پيكاوكالا

منبع: antennasdirect

نظر خود را بنویسید

دیدگاه