مزایا و معایب نصب تلویزیون روی دیوار را بدانيد

مزایا و معایب نصب تلویزیون روی دیوار را بدانيد

با پیشرفت تکنولوژی، بسیاری از افراد به خرید تلویزیون های دیجیتالی جدید روی آورده اند. خرید تلویزیون های دیجیتالی باعث ایجاد فضایی لوکس و مدرن تر می شود. برخی از افراد تلویزیون را روی میز قرار می دهند. اما عده ای نیز برای ایجاد دکوراسیون پذیرایی زیباتر سراغ نصب تلویزیون روی دیوار می روند. برای نصب تلویزیون روی دیوار نیاز به براکت مخصوص است.

نصب تلویزیون روی دیوار نکات مثبت و منفی ای به همراه دارد. در این مطلب به بررسی مزایا و معایب نصب تلویزیون روی دیوار می پردازیم. آشنایی با این نکات تصمیم گیری را برای شما راحت تر خواهد کرد. بعد از آنکه تصمیم خود را قطعی کردید، می توانید برای اطلاع از قیمت پایه دیواری تلویزیون و خرید آن از طریق همین سایت اقدام کنید.

تلویزیون روی دیوار

نصب تلویزیون روی دیوار

قبل از آنکه به بررسی مزایا و معایب نصب تلویزیون روی دیوار بپردازیم؛ لازم است بدانید که، طراحان دکوراسیون به منظور تغییر چشم گیر در دکوراسیون پذیرایی، به افراد، نصب تلویزیون روی دیوار را پیشنهاد می دهند. این کار، می تواند به زیباتر به نظر رسیدن دکور منزل کمک کند. معمولاً نصب تلویزیون روی دیوارهای طرح دار طرفداران بیشتری دارد. چرا که زیبایی بیشتری به فضا می دهد. این کار نیازمند دقت به برخی نکات است. به همین دلیل بهتر است راهنمای نصب تلویزیون روی دیوار را مطالعه نمایید.

مزایای نصب تلویزیون روی دیوار

همانطور که گفتیم، خیلی از افراد دوست دارند که تلویزیون خود را روی دیوار نصب کنند. اما برای این کار باید مزایا و معایب نصب تلویزیون روی دیوار را در نظر گرفت. علت انتخاب این نوع دکوراسیون، می تواند مزایای متعدد آن باشد. از جمله مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش فضای مفید در فضای داخلی

میز تلویزیون معمولاً در سایزهای بزرگ تولید می شود. به همین دلیل، فضای بیشتری از محیط اشغال می کند. بنابراین، در صورتی که به دنبال روشی برای صرفه جویی در فضای اشغالی هستید، نصب تلویزیون روی دیوار بهترین گزینه است. چرا که این امکان را برای افراد فراهم می کند تا از فضا، بیشترین استفاده را داشته باشند.

 • کاهش احتمال آسیب به تلویزیون

در صورتی که اخیراً فرزنددار شده اید، بهتر است از مزایا و معایب نصب تلویزیون روی دیوار اگاه باشید، چرا که نصب تلویزیون روی دیوار بهترین انتخاب برای شما است. از این طریق می توان از خطرات احتمالی جلوگیری کرد. اگر تلویزیون روی میز قرار داده شود، احتمالاً کودک با آن برخورد می کند. بنابراین، برخورد کودک به میز تلویزیون باعث افتادن آن می شود.

براکت

به علاوه ریختن آب یا ضربه زدن با وسایل بازی به تلویزیون می تواند باعث آسیب جدی به این وسیله کاربردی شود. پس اگر به دنبال راهی برای محافظت هر چه بیشتر از تلویزیون هستید، حتما برای نصب آن روی دیوار اقدام کنید. البته یک راه دیگر برای محافظت بیشتر از تلویزیون وجود دارد و آن هم استفاده از محافظ برای صفحه نمایش است. خوشبختانه فروشگاه پیکاوکالا در کنار براکت به فروش محافظ صفحه تلویزیون نیز می پردازد. شما با خرید این نوع محافظ می توانید از آسیب به دستگاه خود جلوگیری کنید.

معایب نصب تلویزیون روی دیوار

مزایا و معایب نصب تلویزیون روی دیوار را باید با هم در یک قاب در نظر گرفت. با اینکه نصب تلویزیون روی دیوار مزایایی دارد، معایبی نیز به همراه خواهد داشت. بنابراین، در صورتی که قصد نصب تلویزیون روی دیوار را دارید، بهتر است که با معایب آن نیز بیشتر آشنا شوید. از جمله معایب آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • محدود کردن تغییر دکوراسیون

اگر تلویزیون روی دیوار نصب شود، امکان تغییر دکوراسیون چالش برانگیزتر است. نصب تلویزیون در مکانی ثابت و خاص باعث می شود که انتخاب کمی برای تغییر دکوراسیون داشته باشید. پس اگر اهل تغییر دکوراسیون به صورت مرتب هستید، در مورد مزایا و معایب نصب تلویزیون روی دیوار به خوبی فکر کنید.

 • کاهش عمر تلویزیون نصب شده در بالا یا نزدیک لوازم گرمایشی

در صورت نصب تلویزیون روی قسمت هایی از دیوار که  شوفاژ یا بخاری زیر آن ها قرار داده شده است، امکان کاهش طول عمر دستگاه وجود دارد. برخورد تلویزیون با حرارت می تواند یکی از دلایل کاهش طول عمر دستگاه باشد.

پس اگر می خواهید تلویزیون، دوام و ماندگاری بیشتری داشته باشد از قرار دادن آن روی دیوار نزدیک به شوفاژ خودداری کنید. قرار دادن تلویزیون نزدیک شومینه ‏باعث آسیب جدی به تلویزیون در طولانی مدت می شود.‏ البته خیلی نمی توان به این مورد از مزایا و معایب نصب تلویزیون روی دیوار اکتفا کرد؛ چون با انتخاب محل درست حل می گردد.

 • امکان آتش سوزی در محیط هایی با رطوبت بالا

یکی از معایب نصب تلویزیون روی دیوار، امکان آتش سوزی است. دلایل پوسیدگی اتصالات و سیم ها، رطوبت بالا است. همچنین، احتمال آتش سوزی منزل در صورت نصب تلویزیون روی دیوار به علت رطوبت بالای محیط نیز وجود دارد.

به منظور نصب تلویزیون روی دیوار باید سیم ها و اتصالات را درون  داکت  ها پنهان کنید. بنابراین، اگر سیم ها پاره و محیط رطوبتی باشد، احتمال آتش سوزی وجود دارد. پس اگر می خواهید از بروز مشکلاتی مانند آتش سوزی جلوگیری کنید، از یک براکت دیواری با کیفیت استفاده نمایید و سیم ها را داخل داکت مخفی کنید تا از آسیب و رطوبت در امان بمانند .

 • سوراخ کردن دیوارها برای نصب

اگر بخواهید تلویزیون را روی دیوار نصب کنید و سیم های آن را مخفی نگه دارید، باید قسمت هایی از دیوار را سوراخ کنید و یا اگر شکاف دادن دیوار برایتان غیر ممکن است  حتما از داکت های مخصوص پنهان سازی سیم ها بهره  ببرید.

 • امکان مخفی کردن کمتر سیم و اتصالات

میز تلویزیون این امکان را برای افراد فراهم می کند تا اتصالات و سیم ها را مخفی کنند. از آنجایی که میزهای تلویزیون، فضای کافی برای پنهان سازی سیم ها دارند، گذاشتن تلویزیون روی میز بهترین گزینه است. البته، برخی از مدل های تلویزیون جدید را می توان به گونه ای روی دیوار نصب کرد که سیم ها و اتصالات قابل دیدن نباشند. اما با این حال، عدم امکان مخفی کردن سیم ها و اتصالات از معایب نصب تلویزیون روی دیوار محسوب می شود که این مشکل را میتوان با استفاده از داکت هایی که برای این منظور تولید گردیده اند حل کرد ، همچنین میتوان این داکت ها را رنگ کرد تا به رنگ دیوار درآیند و کمترین دید را داشته باشند .

 • بازتاب نور بیشتر پنجره ها

یکی دیگر از مزایا و معایب نصب تلویزیون روی دیوار که نیاز به بررسی دارد، می تواند بازتاب بیشتر نور باشد. در صورت نصب تلویزیون روی دیوار احتمال بازتاب نور وجود دارد و می تواند باعث محدودیت در دید شود. اگر تلویزیون روی دیوار نصب شود، احتمالاً هنگام دیدن برنامه های تلویزیونی چشم های شما اذیت می شود که برای حل این مشکل نیز میتوان از پایه های نیمه متحرک یا بازویی متحرک استفاده کرد ، این نوع پایه ها امکان تغییر زاویه بصورت بالا و پایین و چپ و راست را دارند و با این امکان میتوان از انعکاس نور لامپ یا پنجره در صفحه تلویزیون جلوگیری کرد .

نصب براکت روی دیوار

سخن آخر

یکی از دغدغه های بسیاری از افراد بعد از خرید تلویزیون، مکان قرار دادن تلویزیون است. از مزایای نصب تلویزیون روی دیوار می توان به کاهش احتمال آسیب به تلویزیون و افزایش فضای مفید در فضای داخلی اشاره کرد. البته، نصب تلویزیون روی دیوار معایبی نیز دارد. معایب آن، شامل محدود کردن تغییر دکوراسیون، کاهش عمر تلویزیون ( در صورتت نصب در بالای وسایل گرمایشی ) و ... می باشد که این موارد قابل حل می باشند.

منبع: hellotech

پیکاوکالا

سوالات متداول

 • نصب تلویزیون روی دیوار گچی ممکن است؟

 بله در صورت استفاده از براکت دیواری مناسب، امکان پذیر است.

 • قیمت پایه نصب تلویزیون روی دیوار چیست؟

با توجه به وجود مدل های مختلف برای انتخاب مدل و اطلاع از قیمت پایه دیواری تلویزیون از سایت پیکاوکالا اقدام نمایید.

 • بازتاب نور پنجره ها در نصب تلويزيون به ديوار چگونه است؟

در صورت نصب تلویزیون روی دیوار احتمال بازتاب نور وجود دارد. بازتاب نور می تواند دلیل محدودیت دید شود.

نظر خود را بنویسید

دیدگاه

نظرات 1

ممنونم از توضیحاتی که دادید. واقعا برای تصمیم و خرید بین مدل دیواری و زمینی  راهنماییم کردید.
۱۴۰۲/۹/۷
یک مدیر به این نظر پاسخ داده است

سلام خواهش مینکنم از اینکه وبلاگ پیکاوکالا را پیگیری میکنید از شما ممنونیم